بازی هایی برای خودشناسی (4)

بازی هایی برای خودشناسی (4)

بازی هایی برای خودشناسی (4)


بازی در خودشناسی (کوکولوژی)

به روز رسانی شده در 11:00:56 روز 3 دی 1397

 

 

 

حالا می رسیم به بازی های 11 تا 15 🙂

بازی های قبلی را انجام دادید؟

اگر انجام دادید ، این لبخند 🙂 تقدیم شما، چون هم حال خودتان را خوب کردید هم حال سحرخانجانی را 🙂

پس حتما نتیجه تا به اینجای بازی ها و اثراتش بر روی خودتان را برای ما فیلم بگیرید و بفرستید(در واتساب یا از طریق جیمیل)، و بخاطر نقش ارزشمندی که در انتقال حال خوب داشتید کیف پول شما در سایت خودتان یعنی www.KhanjaniSahar.com به اندازه 20درصد شارژ می شود 🙂

اما اگر انجام ندادید دلیل تان را زیر همین مقاله کامنت کنید تا دیگر دوستان از آن ها هضم تجربه کنند.

اینطوری راحت تر و موثرتر می توانیم حال خوب و تجربه ها را به یکدیگر منتقل کنیم.

بازی هایی برای خودشناسی (5)

بازی هایی برای خودشناسی (3)

بازی هایی برای خودشناسی (2)

بازی هایی برای خودشناسی (1)

 

یازدهمین بازی 🙂


اغلب ما دوست داریم که داستان ها پایان قشنگی داشته باشند ولی اگر یک داستانی آنطوری که ما دل مان می خواهد به پایان نرسد چه می کنید؟

اصلا بیایید با هم اینگونه تصور کنیم که :

شما سیندرلا هستید و در گوشه اتاق ایستاده اید و خدمت گزاران پادشاه در حال تست کردن کفش بلورین شما به پای خواهر ناتنی بدجنس داستان هستند. کفش به راحتی به پای او می رود و از شدت خوشحالی شروع به فریاد زدن می کند. با این که شما می دانید آن کفش شما بوده، یه این اتفاق غافلگیر کننده چه واکنشی نشان می دهید؟ احساس خود را به طور کامل بیان کنید، از آن فیلم بگیرید و برای ما بفرستید 🙂 تا در قسمت بررسی نتایج بازی ها در صورت تمایل، با اسم خودتان از آن ها استفاده کنیم.

شرح نتیجه بازی 🙂

 

واکنش شما در این موقعیت غافلگیرکننده ناخوشایند، همان واکنشی است که در رابطه با یک رقیب عشقی که قصد دارد محبوب تان را از شما بگیرد، نشان می دهید. تقریبا همه ما دل مان می خواهد تا کسی را که دوست داریم فقط و فقط و فقط متعلق به خودمان باشد. و به روش های زیادی هم می توان این کار را انجام داد.

اگر بگویید: “من هم از خدمتگزاران پادشاه می خواهم که اجازه امتحان کردن لنگه کفش را به من هم بدهند.”

یعنی
اگز نامزدتان قبل از شما، برای پیدا کردن تنها فرد ایده آل زندگی اش، افراد دیگری را هم مورد بررسی قرار داده باشد، هیچ ترسی ندارید. اعتماد به نفس تان بالاست اما این موضوع را هم باید در نظر بگیرید که ممکن است شاهزاده برای پیدا کردن صاحب لنگه کفش بخواهد کل کشور را بگردد.

 

اگر بگویید :”این یک بدشانسی است و باید به زندگی عادی خودم ادامه بدهم.”

یعنی
فرد خویشتن دار و با خردی هستید ولی باید حتما این را به خاطر داشته باشید که حق تان را باید بگیرید چون حق گرفتنی است و آن را به راحتی به کسی تقدیم نمی کنند.

 

اگر بگویید: “کفش بلورین را از او می گیرم و محکم بر سرش میکوبم.”
نشان می دهد که فرد پرشور و احساس و عصبی مزاجی هستید. اما این را هم ببینید که شاهزاده هم بر اساس رفتار شما درباره شخصیت تان قضاوت می کند.

دوازدهمین بازی 🙂


شب که می خوابیم وارد دنیای دیگری می شویم که مثل ستاره های آسمان خیلی از ما فاصله دارند. حتی صدای کسانی که برایمان آشنا هستند هم غریب به نظر می رسد. عالم خواب، عالمی است که که در آن ذهن مان به هر گوشه و مکانی که بخواهد به راحتی سرک می کشد و محدودیت مکان و زمان این دنیا را ندارد.

اصلا بیایید تجسم کنیم که روی تخت خواب یا زمین دراز کشیده ایم و غرق در خوابیم. ناگهان تلفن زنگ می خورد. بعد از غرولند کردن بالاخره خود را به تلفن می رسانیم و با حالت خواب آلود و صدایی که نامفهموم است میگوییم: “بله!”
صدای چه کسی را از پشت خط تلفن می شنوید؟ چه چیزی به شما می گوید؟

شرح نتیجه بازی 🙂

 

وقتی که بطور ناگهانی از خواب می پریم تا چندلحظه حالت گیجی و خواب آلودگی داریم و حتی ممکن است کمی بترسیم. در این مواقع که ترس و آشفتگی به سراغ مان می آیند، به کمک دیگران نیاز داریم.

صدای چه کسی را از پشت تلفن شنیدید؟
کسی را که نام بردید همان کسی است که در هنگام سختی و گرفتاری به دادتان می رسد. آیا صدای فردی آشنا، مثلا پدر یا مادرتان بود که گفت: “سلام دخترم/پسرم، چرا سراغی از ما نمی گیری؟ زنگ زذم که … ” . پدر مادرها همیشه تکیه گاه محکم زندگی فرزندان خود هستند. شاید هم دوستتان بود که برای سلام و احوالپرسی تماس گرفته. وقتایی که تنها هستیم تلفن دوستان می تواند ما را از عزلت و تنهایی بیرون بکشد و حال مان را خوب کند.

سیزدهمین بازی 🙂


فیلم تایتانیک را دیده اید؟

تجسم کنید مثل جک و دوستش روی عرشه کشتی ایستاده اید و مشغول تماشای اقیانوس آبی هستید که ناگهان دسته ای از وال ها نزدیک کشتی می شوند.

خم می شوید تا بتوانید وال های در حال بازیگوشی در آب را بهتر ببینید که ناگهان قطرات آب به صورتتان می پاشند.

همین الان یک دسته از خانواده ای از وال ها به سطح آب آمده اند.

کدام یک از این جملات را در توصیف آنچه میبینید می گویید؟

  1. یک بچه وال کوچک، پشت سر مادر عظیم الجثه اش، در حال شنا و بازیگوشی است.
  2. یک جفت وال نر و ماده به همراه بچه شان در حال شنا هستند.
  3. یک بچه وال در حال شنا و آب بازی است و فواره باریکی از آب را از بالای سرش به بیرون می فرستد.
  4. یک بچه وال به شکم مادرش چسبیده.

شرح نتیجه بازی 🙂

 

کارل یونگ، روانشناس سوئیسی، وال را نماد کهن الگوی مادر می داند. پس آنچه در رابطه با وال ها دیدید، بیانگر احساسات شما در رابطه با مادرتان است.

  1. یک بچه وال کوچک، پشت سر مادر عظیم الجثه اش، در حال شنا و بازیگوشی است.انتخاب این گزینه نشان می دهد که مادر شما نقش خیلی مهمی در زندگی تان دارد. حتی با اینکه فرد بالغی هستید اما زیر سلطه و نفوذ او قرار دارید. اما دیگر وقت آن رسیده که کمی در این باره فکر و تامل کنید چون نمیشود تا به همیشه کودک مادر باقی بمانید و به او تا این حد وابسته باشید.به هر حال باید روزی استقلال خود را بدست بیاورید و مستقل شوید و زندگی خودتان را بسازید. پس سعی کنید هر چه زودتر در راستای مستقل شدن اقدام کنید.

  2. یک جفت وال نر و ماده به همراه بچه شان در حال شنا هستند.انتخاب این گزینه نشان از این است که پدرمادرتان را به یک اندازه دوست دارید و دوران کودکی خانوادگی شادی را سپری کرده اید. و حاصل آن نیز همین نگرش معقول و متعادل امروزی تان نسبت به پدرمادرتان است.

  3. یک بچه وال به تنهایی در حال شنا و آب بازی است و فواره باریکی از آب را از بالای سرش به بیرون می فرستد.انتخاب این گزینه نشان می دهد که در زندگی تان به استقلال فردی رسیده اید و در پی شکوفا کردن استعدادهای درونی تان هستید. اما لازم است که مراقب باشید چون این اصرار و سماجت در حفظ مواضع فردی، گاهی اوقات به لجاجت و کله شقی منجر می شود. همین طور ممکن است دیگران را از شما دور کند و موجب تنهایی تان بشود.

  4. یک بچه وال به شکم مادرش چسبیده.انتخاب این گزینه نشان می دهد که همواره به دنبال ناز و نوازش مادرانه هستید. هرچند که همه ما انسان ها طالب مهر و محبت هستیم ولی این نیاز در شما بیشتر از دیگران است. اگر “آقا” هستید نباید از همسرتان توقع داشته باشید نقش مادر را برایتان ایفا کند چون در روابط زناشویی و عاطفی به مشکل می خورید.

 

چهاردهمین بازی 🙂


فقط انسان ها نیستند که می توانند ما را سرگرم کنند. اکثر ما، اسب ها، شیرها، میمون ها و … را دیده ایم که در سیرک ها نمایش اجرا می کنند. یا در سیرک های آبی دلفین ها، نهنگ ها و فک ها لحظات شیرینی را برایمان می سازند.

حالا بیایید فکر کنیم که شما یک فُک دریایی هستید و در یک سیرک آبی مشغول اجرای نمایشی برای جمعیت زیادی هستید. با مهارت توپی را روی سرتان می چرخانید و جمعیت از هیجان اجرای شما تشویق تان می کنند. منتظر تشویق مربی و دریافت ماهی بعنوان هدیه از او هستید.

سوال این است که حالا چه افکاری در سرتان است؟

راجع به تماشاچیان و خودتان و مربی تان چه فکری می کنید؟

شرح نتیجه بازی 🙂

 

حیوانات تربیت شده سیرک ها به اجبار نمایش اجرا می کنند. در واقع با تشویق آن ها را برای این کار تربیت می کنند وگرنه خودشان هیچ تمایلی به انجام این گونه کارها ندارند.

بعنوان فُک دریایی، افکاری که در سرتان داشتید بیانگر احساس شما نسبت به شغل تان است. نظرتان نسبت به جمعیت و خودتان و مربی، در واقع همان افکاری است که در حین کار کردن دارید. به راستی در نقش فک دریایی چه حرف هایی زدید؟

اگر گفتید:
“این آدم های ابله این همه پول داده اند که مسخره بازی های من را تماشا کنند.”
در مورد شما باید گفت که از آن دسته افرادی هستید که وقتی متوجه می شوید کارتان چقدر برای دیگران مهم است، شگفت زده می شوید.

 

اما اگر به مربی خود گفتید:
“هی رفیق! نمی توانی یک بار هم که شده یک ماهی آزاد به من بدهی؟ آخر از خوردن ماهی ساردین خسته شدم.”

معلوم می شود که برای بهتر کار کردن نیاز به پاداش مالی دارید. پس می توانید دفعه بعدی که حقوق تان را می گیرید همین مساله را به شکلی مناسب تر با رییس تان در میان بگذارید.

 

و اما اگر گفتید:
“انجام این حرکات در مقابل این همه آدم خیلی ناجور و تحقیر کننده است.”
در این صورت باید گفت که از شغل فعلی خود در زندگی راضی نیستید و بهتر است آن را رها کنید و بروید دنبال پیدا کردن شغلی که برایتان آرامش بخش و راضی کننده باشد.

پانزدهمین بازی 🙂


کمتر سرگرمی و تفریحی را میشود پیدا کرد که مثل ماهیگیری آرامش بخش باشد.

معمولا آخر هفته ها ماهیگیران تازه کار و باتجربه در هر شرایط آب و هوایی، با شور و هیجان زیاد به محل های مجاز ماهیگیری می روند.

تعداد طرفداران این ورزش و سرگرمی آنقدر زیاد است که خیلی ها را مجذوب و کنجکاو درباره راز جذابیتش می کند.

حالا بیایید تجسم کنیم که به ماهیگیری رفته اید و یک ماهی صید کرده اید. وقتی دارید قرقره را جمع می کنید تا ماهی را بالا بکشید، آنقدر پیچ و تاب میخورد تا بتواند خودش را نجات بدهد. ناگهان به یک قسمت از بدن تان برخورد می کند.

آن قسمت کجاست؟

شرح نتیجه بازی 🙂

 

ضربه ای که ماهی موقع پیچ و تاب خوردن به شما می زند، همان جایی از بدن تان است که به آن حساس هستید و می خواهید از آن مراقبت کنید.

این یک موضوع ثابت شده در روانشناسی است که آدم هر چیزی را که بخواهد از دیگران مخفی کند بالاخره یک روز فاش می شود، یا از هرچیزی که بیش از حد مراقبت کنید آن را از دست می دهید.

قسمتی که ماهی به آن ضربه زده است همان قسمتی از بدنتان است که نسبت به آن حساس هستید و با نگرانی از آن محافظت می کنید.

آیا صورتتان بود؟

با دقت خود را در آیینه نگاه کنید. سعی کنید همیشه لبخند بر لب داشته باشید. با چهره خوشحال، جذاب تر به نظر می رسید.

آیا شکم تان بود؟

شاید بهتر باشد کمتر شیرینی و شکلات بخورید و در مصرف چربی هم محتاط تر باشید.لازم است به فکر وزن تان باشید.

آیا به آن جایی خورد که نباید بخورد؟

نگران نباشید. همه ما نسبت به این قسمت از بدن مان حساس هستیم.

بازی هایی برای خودشناسی (1)

بازی هایی برای خودشناسی (2)

بازی هایی برای خودشناسی (3)

بازی هایی برای خودشناسی (5)

 

 

 

ادامه دارد…

 

مقاله های مرتبط :