بازی هایی برای خودشناسی (3)

بازی هایی برای خودشناسی (3)

بازی هایی برای خودشناسی (3)


بازی برای خودشناسی (کوکولوژی)

به روز رسانی شده در 23:15:00روز 2 دی 1397

 

5 بازی قبل را انجام دادید؟

شرح و تفسیر آن ها را هم خواندید؟

به چه چیزهایِ جدیدی در خودتان پی بردید؟

اگر حتی به یک جدید هم دست پیدا کردید، الان وقتِ خوشحالیست 🙂 ، اما اگر حتی یکی هم پیدا نکردید هیچ اشکالی ندارد چون تعداد بازی ها زیاد و در عین حال متنوع هستند. پس حتما در انتهای این سری مقالاتِ “بازی هایی برای خودشناسی” به ویژگی های جدیدی از خودتان دست پیدا خواهید کرد.

پس صبوری لطفا 🙂

پیش بسوی 5 بازیِ بعدی ( بازی های 5 تا 10 )

 

 

ششمین بازی 🙂


خب به زندگیِ هرروزمان برمیگردیم که مثل همیشه قبل از بیرون رفتن، یک بار خودمان، ظاهر، گوشی  موبایل، سوییچ(اگر ماشین داشته باشیم) و کیف پولمان را چک می کنیم. در مسیر رفتن به سمت محل کار، دانشگاه یا … ناگهان متوجه می شوید کیف پولتان در جیب یا کیف نیست.

بعد از کمی گشتن کیف و جیب ها مطمئن می شوید که بهههله، آن را در خانه جا گذاشته اید.

شاید با خود بگویید که برمیگردم و آن را برمیدارم، اما باید بگوییم که متاسفانه وقتِ کافی برای انجام این کار را ندارید.

یک بار دیگر جیب و کیف خود را می گردید تا بلکه مقداری پول پیدا کنید.

کدام یک از این مقادیر را پیدا می کنید؟

 1. حدود 10 تا 20 هزار تومان
 2. بیش از 100 هزار تومان
 3. یه مقدار پول خرد

شرح نتیجه بازی 🙂

 

مقدار پولی که در جیب یا کیف تان پیدا کرده اید نشانگر مقدار پولی است که در روزمره خود چندان به آن اهمیتی نمی دهید، یعنی داشتن یا نداشتن آن خیلی برایتان فرقی ندارد یا بعبارت دیگر اصلا روی آن مقدار حساب نمی کنید و به چشم تان نمی آید.

همچنین نشان دهنده مقدار پولی است که در صورت نیاز با دست و دلبازی به نیازمندان می دهید.

خب برویم سر اصل مطلب 🙂

چقدر در جیب یا کیف تان پیدا کردید؟

 1. حدودا 10 یا 20 هزار تومان؟مقدار قابل قبولی بنظر می آید.

 2. بیش از 100 هزار تومان؟احتمالا امروز پولی به دستتان رسیده، یا حالا روز گرفتن حقوق تان است یا کسی بدهی اش به شما را میدهد.

 3. مقداری پول خرد؟شاید ورشکسته شده باشید یا شاید هم فرد خسیسی هستید.

هفتمین بازی 🙂


در یک شب پرستاره وقتی به آسمان نگاه می کنیم انگار در حال غرق شدن هستیم. با اینکه ماه و ستاره ها به اندازه کل دنیا با ما فاصله دارند ولی با چشمک زدنشان در دل سیاه شب انگار می خواهند به ما پیام دوستی یا مژده رسیدن به رویاهایمان را بدهند. زمان همچنان می گذرد و ما انسان ها باز هم به آسمان پرستاره خیره می شویم و از آن لذت می بریم.

قلم و کاغذ دم دست تان دارید؟

اگر نه، همین الان آن ها را بیاورید چون قرار است:

 1. سه ستاره با اندازه های مختلف بکشید.
 2. حالا یک دنباله، بر روی یکی از ستاره ها بکشید.

شرح نتیجه بازی 🙂

 

ستاره ها نماد برآورده شدن آرزوها و در عین حال احساسی از عدم دستیابی به آنها هستند.

برخی اعتقاد دارند که ستاره ها وضعیت فعلی شان را هم نشان می دهند و حتی اشاراتی به آینده هم دارند.

پس ستاره هایی که کشیدیم نشان از مزایا و معایب شغل فعلی تان هستند.

 1. از بین سه ستاره، ستاره ای که از بقیه بزرگتر کشیده اید نشان دهنده مزایا و معایب شغل فعلی شماست. اگر اندازه این ستاره با دو ستاره دیگر چندان فرق نداشته باشد، یعنی خیلی هم به شغل فعلی تان علاقه ندارید و اگر فرصتش پیش بیاید آن را تغییر می دهید.اما اگر ستاره شغل تان بزرگ تر از دو ستاره دیگر است یعنی به شغل فعلی خود علاقه مند هستید. اما مراقب باشید زیاد غرق در کار نشوید. چون اعتیاد به کار، فرصت تفریح و سرگرمی و لذت بردن از زندگی را از شما می گیرد.

 2. در طول تاریخ ستاره های دنباله دار نشان خبر از بدبختی و مصیبت می داده اند. ستاره ای که برای آن دنباله کشیده اید نشانگر بدیمنی و خطر است. اگر دنباله را برای ستاره کوچکتر کشیده اید، از خطر مصون می مانید اما اگر برای ستاره بزرگ تر کشیده اید، وقت آن رسیده که ب فراز و نشیب شغل خود فکر کنید. و در رابطه با آن به روش های امروزی فکر کنید.این را هم گوشه ذهن تان داشته باشید که ستاره ها اشتباه نمی کنند.

هشتمین بازی 🙂


“اَه، چقدر بی دست و پایی اخه! یه آدم مگه چقدر میتونه بی دست و پا باشه!”

گاهی پیش می آید که این جملات یا مشابه آن را به خود می گوییم. لکه چای یا قهوه روی لباس یا صفحه کاغذ، غذای سوخته، برنج شِفته شده، خواب ماندن سر صبح، پیچ خوردن پا موقع دویدن، برخورد به در و دیوار وقتی عجله داریم و … . انسان جایزالخطا، نه، ببخشید، ممکن الخطاست و هرازگاهی ممکن است دچار خطا بشود. می توان گفت که تقریبا هیچ کس بدون خطا نیست.

پس از این به بعد، هروقت که خواستید به خرابکاری کسی بخندید، اول یه لحظه با خود فکر کنید از کجا معلوم که نفر بعدی خودتان نباشید! مثلا با جوراب های لنگه به لنگه به سرکار بروید!

حالا تصور کنید که در حال پیاده روی در پیاده رو و غرق در فکر هستید و ناگهان پایتان به یک سطل زباله می خورد و آن را به زمین می اندازد.

چه چیزهایی از سطل زباله بر روی زمین می ریزد؟

 1. هیچی. سطل خالیست.
 2. کلی زباله در هم برهم.
 3. یک کیسه زباله سیاه و دربسته.
 4. چندتا استخوان مرغ، چندتا سیب گاز زده و یه مقدار زباله خام.

شرح نتیجه بازی 🙂

 

بی حواسیِ شما باعث شد تمام محتویات سطل به بیرون بریزد و همه آن را ببیند. محتویات سطل در واقع محتویات درونی خودتان است که سعی دارید آنها را از دیگران پنهان کنید.

 1. هیچی. سطل خالیست.اگر این گزینه را انتخاب کردید یعنی در زندگی اهل تظاهر نیستید و ظاهر و باطن تان یکی است. همین سادگی و صداقت تان است که دیگران را مجذوب می کند.

 2. کلی زباله در هم برهم.انتخاب ابن گزینه یعنی شما ظاهرا فردی روراست و رک گو هستید اما در حقیقت احساسات تان را از دیگران قایم می کنید. برخلاف ظاهرتان می شود این احساس نارضایتی را در شما حدس زد. اگر با دقت به شما نگاه کنیم متوجه می شویم که اغلب اوقات احساسات واقعی تان را آشکار نمی کنید.

 3. یک کیسه زباله سیاه و دربسته.انتخاب این گزینه یعنی احتمالا از دسته افرادی که بیش از اندازه خویشتن دار هستند، می باشید و برنفس خود مسلط هستید. این دسته از افراد از ابراز ناامیدی و ناتوانی به شدت تنفر دارند، درواقع غرورشان همچین اجازه ای به آنها نمی دهد. اما شما باید بدانید که بروز احساسات نشانه ضعف نیست. بهتر است اینقدر بسته و مرموز نباشید. سر کیسه را کمی شل کنید و اجازه دهید قبل از اینکه محتویات درون کیسه بوی بد بگیرند کمی هوای تازه وارد آن بشود.

 4. چندتا استخوان مرغ، چندتا سیب گاز زده و یه مقدار زباله خام.اگر این گزینه را انتخاب کرده باشید احتمالا کسی هستید که جلوی اشتهای طبیعی خود را گرفته، مثلا ممکن است رژیم غذایی گرفته باشید یا برای پس انداز کردن خورد و خوراکتان را کم کرده اید. به هر حال این کار در صورت غیراصولی بودن برای سلامتی تان مضر است. لازم نیست این همه محرومیت!

نهمین بازی 🙂


یک مجله پرطرفدار را که خیلی دوست دارید،موقع برگشت به خانه می خرید، وقتی شروع به مطالعه آن می کنید، مطالبش را به چه صورت می خوانید؟

 1. از ابتدا تا انتها، واو به واو.
 2. اول سراغ مطالب مورد علاقه خود می روید.
 3. مجله را ورق می زنید و هر جای آن که مفید به نظر برسد را می خوانید.
 4. تا وقتی که صفحه بندی و چینش مطالب عوض نشده باشد، به همان روش همیشگی آن را می خوانید.

شرح نتیجه بازی 🙂

 

هر مجله محصول تلاش جمعی از نویسنده ها، طراح ها، عکاس ها و ویراستاران می باشد که مجموعه ای از نظرات و دیدگاه های دیگران را ارایه می دهد. و سرشار از تجربه افراد مختلف است. و اما نحوه مطالعه آن، نحوه رویارویی شما را با گزینه های مختلفی که مقابل تان قرار می گیرد، نشان می دهد.

و بویژه زمان بندی شما برای مطالعه مطالب، شیوه استفاده شما از دارایی ها، بخصوص پول تان را نشان می دهد.

 1. از ابتدا تا انتها، واو به واو.اگر این گزینه را انتخاب کردید یعنی جزو افرادی هستید که حساب پول خود را دارند و می دانند کجا و چطور آن را هزینه کنند. سوتفاهم نشود و فکر کنید که این افراد یا حتی خود شما در صورت انتخاب این گزینه اهل خرج کردن نیستید، بلکه از حساب و کتاب کردن لذت می برید و حساب های بانکی تان را بررسی می کنید و آمار سود پول تان را هم دارید.و اینکه این افراد از اینکه فکر کنند چیزی را گم کرده اند، نفرت دارند.

 2. اول سراغ مطالب مورد علاقه خود می روید.با انتخاب این گزینه می شود اینطور گفت که شما جزو دسته افرادی هستید که پول توی جیب تان نمی ماند و تا دخل آن را نیاورید کوتاه نمی آیید و خیال تان راحت نمی شود. هروقت که پولی در جیب داشته باشید وقتی چیزی نظرتان را جلب کند آن را خریداری می کنید و همین روند ادامه دارد ولی وقتی پولتان ته می کشد مضطرب می شوید و با خود می گویید از ماه بعد پس انداز می کنم. این دسته افراد حتی اگه حساب بانکی هم داشته باشند تا قرون اخر ان را بیرون می کشند.

 3. مجله را ورق می زنید و هر جای آن که مفید به نظر برسد را می خوانید.این دسته افراد خودشان را جزو افراد مقتصد و صرفه جو می دانند اما از نظر دیگران فردی خسیس به شمار می آیند.درواقع شما پول را بی محابا خرج نمی کنید و بی گدار به آب نمی زنید. هر آنچه که نیاز داشته باشید را تهیه کرده و از پول خرج کردن برای چیزهای بی ارزش، خودداری می کنید.

 4. تا وقتی که صفحه بندی و چینش مطالب عوض نشده باشد، به همان روش همیشگی آن را می خوانید.انتخاب این گزینه نشان می دهد که شما همیشه بر طبق عادت هایتان خرج می کنید و اصلا توجهی به اتفاقات زندگی تان و تغییرات حاصل از آنها ندارید. اگر ورشکسته شوید باز هم همانطوری خرج می کنید که در یک قرعه کشی بزرگ برنده کلی پول شوید. شما خودتان را درگیر و نگران کمی و زیادی پول نمی کنید و ترجیح می دهید این کار را به عهده شخص دیگری بگذارید.

دهمین بازی 🙂


آسمان صاف و آبی و بدون ابر را تجسم کنید. غرق در این صحنه دل انگیز شوید. کدام یک بیشتر برایتان آرامش بخش است؟

 1. دشتی پوشیده از برف
 2. چشم انداز آبی دریا
 3. کوهستان سرسبز
 4. مزرعه ای از گل های زرد

شرح نتیجه بازی 🙂

 

رنگ آبی همیشه به روح آدمی آرامش می بخشد. به محض تجسم نور آبی، ضربان قلب تان کم می شود. هرچند رنگ های آرامش بخش دیگری هم داریم ولی حالا هرچیز دیگری را که در زمینه آسمان آبی قرار بدهید آشکارکننده استعداد های درونی شماست که در اعماق ذهن تان پنهان شده است.

 1. دشتی پوشیده از برفانتخاب این گزینه نشان می دهد که شما از این توانایی برخوردار هستید که به راحتی به راه حل برای مسایل تان دست پیدا کنید. شما ذاتا یک تصمیم گیرنده دوراندیش و خوش فکر هستید. پس بهتر است همیشه به نخستین الهام های درونی تان اعتماد کنید چون به خوبی راهنمایی تان می کنند.
 2. چشم انداز آبی دریابا انتخاب این گزینه به این می رسیم که توانایی شما در زمینه برقراری روابط عمومی خیلی بالا است و بخاطر همین روابط اجتماعی قوی و توانایی یکی کردن گروه های مختلف، دیگران احترام خاصی برایتان قایل هستند. و این یعنی حضورتان باعث بهتر کار کردن دیگران می شود. اگر در یک پروژه یا گروه حضور دارید نقش ارزشمندی را ایفا می کنید چون دیگران شما را باور دارند و با دلگرمی و روحیه ایی که به آن ها می دهید، دل شان قرص تر می شود.
 3. کوهستان سرسبزشما از هوش کلامی بالایی برخوردار هستید و هنگام بیان احساسات خودتان از بهترین واژه ها استفاده می کنید و دیگران را با خود همراه می کنید. پس این توانایی را دارید که دیگران را در هر فرصتی به اعتدال و آرامش دعوت کنید.
 4. مزرعه ای از گل های زرد اگر این گزینه را انتخاب کرده باشید باید گفت که منبع بینظیری از دانش و خلاقیت و ایده های بالقوه هستید. پس در هر حال تلاش کنید تا به احساسات و اندیشه های دیگران توجه داشته باشید و برای رسیدن به آرزوهای تان در تلاش باشید چون به هر حال به موفقیت مدنظرتان دست پیدا خواهید کرد.

 

 

بازی هایی برای خودشناسی (5)

 

بازی هایی برای خودشناسی (4)

 

بازی هایی برای خودشناسی (2)

 

بازی هایی برای خودشناسی (1)

 

 

ادامه دارد…

 

مقاله های مرتبط :