بازی هایی برای خودشناسی (1)

بازی هایی برای خودشناسی (1)

بازی هایی برای خودشناسی (1)


بازی برای خودشناسی(کوکولوژی)

به روز رسانی شده در 22:17:40 روز 2 دی 1397

 

چشمان ذهن ما در دو جهت نگاه می کنند. از یک طرف به دنیای بیرون نگاه می کنیم و اطلاعاتی راجع به طبیعت، اتفاقات، حوادث و مردم بدست می آوریم. از طرف دیگر، به درون خود نگاه می کنیم و به دنیای پنهان درونی خویش دقت می کنیم. به همین ترتیب کارها و اعمال ذهن خود را مورد بررسی قرار می دهیم، به آنچه دیگران ممکن است بیندیشند فکر می کنیم، و به آینده چشم می دوزیم و حتی اینکه در آینده به چه کسی تبدیل خواهیم شد را، پیش بینی می کنیم.

در دنیای بیرونی رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی مثل کتاب، روزنامه، رادیو، تلویزیون و حتی شبکه های اجتماعی و فضای مجازی هستند تا درک ما را از دنیای بیرونی افزایش دهند و به ما کمک کنند تا آن را بهتر بشناسیم.

امروزه به دلیل رشد سریع تکنولوژی بطور مداوم در معرض سیل عظیمی از انواع اطلاعات هستیم و حتی ممکن است در دام “انبوه اطلاعاتی” یا همان “Information Stack” بیفتیم. به این صورت که به دلیل دریافت بالای روزانه اطلاعات فقط قسمت زیادی از مغزمان را اشغال می کنند بدون اینکه به نسبت اشغال شان، در زندگی روزمره ما کاربرد داشته باشند.

تا به اینجا تمامی موارد در بدست آوردن درکی از دنیای بیرون و حتی افزایش آن به ما کمک رسانده اند ولی متاسفانه تا شناخت و درک درستی از دنیای درونی خود نداشته باشیم نمی توانیم به دنیای بیرونی خود واقف باشیم.

یعنی برای داشتن درک درستی از دنیای بیرون اول باید به دنیای درون خود آگاه باشیم و بعد به کمک رسانه ها و هر آنچه در دنیای بیرونی وجود دارد، آن را تقویت کنیم.

ولی متاسفانه یا خوشبختانه برخلاف دنیای بیرونی، تقریبا هیچ رسانه ای را نمی توان یافت که به ما در کشف، درک و تقویت دنیای درون مان کمک کند مگر بازی های روان شناسانه، که توسط روانشناسان طراحی شده تا چشم ما را به دنیای درون مان باز کنند.

در واقع علم روانشناسی به ما در مطالعه ذهن مان کمک می کند ولی مثل هر علم دیگری نیازمند تلاش و تلاش و تلاش است.

 

کوکولوژی

 

 

و اما کوکولوژی نوعی بازی روان شناسانه است که براساس علم روان شناسی طراحی و تنظیم شده ولی با استفاده آسان و سرگرم کننده، که در واقع تست های قوی روان شناسی، تغییر و خودشناسی هستند و در قالب بازی قرار داده شده اند.

و خود لفظ کوکولوژی از دو بخش کوکورو (kokoro) یعنی ذهن و روح و احساس به زبان ژاپنی و لوژی (logia) یعنی شناختن به زبان یونانی ، ساخته شده است. پس می توان به راحتی متوجه شد که در جهت آشکار کردن رفتارهای پنهانی و موقعیت های خودمان تلاش می کند.

خوبیِ این علم همه گیر بودن آن است به این معنی که هر شخصی در هرسن و سالی می تواند از آن استفاده کند و در زندگی خود هم آن را به کار بگیرد، بعبارتی عملگرا باشد.

گاهی تست ها و آزمون های روانشناسی برای بعضی افراد تهدیدکننده و وحشتناک به نظر میرسند و یا حتی کسل کننده، طوری که از ادامه آن منصرف می شوند.

ولی رسالت بازی های روان شناسانه شیرین تر و دل نشین تر است چون روند کشف ذهن و دنیای درون را به موضوعات جالب و سرگرم کننده تبدیل می کنند و انسان ها هم برای انجام آنچه که به شکل بازی صورت می گیرد، هم احساس راحتی و لذت بیشتری را تجربه می کنند و هم کمتر احساس ترس و تهدید می کنند.

به عبارت دیگر می توان گفت که انجام این بازی ها علاوه بر خودشناسی، به ما در بدست آوردن و حتی افزایش آگاهی از رفتارهای خودمان (خودآگاهی) نیز کمک بزرگی می کنند.

در کوکولوژی هیچ اشکالی ندارد اگر با تفسیر یکی از پاسخ های خود موافق نباشید و یا حتی آن را احمقانه و خنده دار بدانید؛ چون در نهایت این خودِ شما هستید که در صورت روراست بودن با خود و صداقت تان می توانید درست یا نادرست بودن آن تفسیرها را بیان کنید. اما به من خودم به شخصه در بیشتر موارد شگفت زده شده بودم و برایم جالب بود که این بازی ساده روان شناسانه چطور می تواند تا این حد دقیق شخصیت مرا تحلیل و آشکار کند.

همچین این بازی های شیرین و جالب و علمی ممکن است مثل یک پل ارتباطی عمل کنند و شکاف بین دوستان و حتی عاشقان را پر کنند، به درک بهتر افراد نسبت به هم کمک کنند، از بروز مشکلات و درگیری های بیهوده و بحث های الکی پیشگیری کنند. به هر حال از کودکی این جمله را زیاد شنیده ایم که “پیشگیری بهتر از درمان است”، بخصوص در روابط انسانی و کشف و شناخت دنیای درون مان، که در صورت نداشتن شناخت درست ممکن است با بروز رفتارهای نادرست به خود و دیگران آسیب بزنیم، هم حال خودمان را خراب کنیم هم حال دیگران را.

ایسامو سایتو، استاد دانشگاه ریسشو که در این زمینه فوق العاده عمل کرده است می گوید: “تلاش من این بوده که کوکولوژی را تا حد امکان به گونه ای سرگرم کننده طراحی کنم، تا در عین حال که بر پایه اصول علمی روان شناسی قرار دارد، جالب و لذت بخش نیز باشد. امیدوارم از زمانی که برای انجام آن صرف می کنید، لذت ببرید و حس کنید چیزی در مورد خود و دیگران یاد گرفته اید که قبلا نمی دانسته اید.”

 

 

بازی هایی برای خودشناسی(2)

 

بازی هایی برای خودشناسی(3)

 

بازی هایی برای خودشناسی(4)

 

بازی هایی برای خودشناسی(5)

 

 

 

 

ادامه دارد…

مقاله های مرتبط :